intepare cu o surubelnita ruginita - urgent!

Tetanos

Postata de S.C. cu 13 ani in urma.

m-am intepat cu o surubelnita subtire, ruginita vinerea aceasta, instrumentul intrand destul de bine, aproape de os. sambata dimineata, mi s-a umflat degetul foarte tare, devenind, totodata si dureros si cred ca e si putin invinetit. Dupa ce m-am intepat, m-am spalat si clatit cu spirt. Am facut in vaccin antitetanos acum aproximativ un an. E risc mare de infectie? Sau mai poate astepta pana luni?
Multumesc frumos

Raspunsuri (4)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

S.C.

acum 13 ani

Nu, ar trebui sa simt nevoia? Degetul e doar umflat,iar daca il tin nemiscat e ok, nu ma doare, insa daca incep sa-l misc, e ingrozitor. M-am intepat la jumatatea degetului aratator, si vad ca s-a umflat si interiorul palmei, spre muntele lui Venus ca sa-l localizez intr-un fel, si e putin dureros. Ma pot unge cu ceva? sau sa tamponez in continuare cu alcool medicinal?

Iuli

acum 13 ani

Eu zic sa mergi cat de curand la medic, eventual la urgenta. Altceva nu ai ce face si se va inrautati pentru ca infectia poate avansa!

Bogdan

acum 13 ani

Daca te-ai intepat intr-un fier ruginit ai risc mare sa te infectezi cu Clostridium tetani. Asta e o bacterie care produce tetanosul. Pe scurt, tetanosul are ca manifestare caracteristica contractura musculara (initial locala, apoi incepe sa migreze). Vaccinul antitetanic trebuie facut din nou, daca nu l-ai facut in ultimele 6 luni. Nu este obligatoriu sa te infectezi cu Cl. tetani daca te intepi intr-un fier ruginit, insa e foarte posibil sa te infectezi cu altceva. Daca zici ca te-ai intepat la jumatatea degetului aratator si initiat durerea a fost acolo, apoi a inceput sa doara si in centrul palmei, inseamna ca infectia a migrat spre mijlocului palmei si poate migra si mai departe. Este o urgenta si trebuie sa te prezinti cat mai curand la o sectie de chirurgie generala si eventual sa iti faci si vaccinul antitetanos din nou.
Multa bafta si nu mai astepta !