Consultatie

Tetanos

Postata de Dizzy97 cu 13 ani in urma.

M-am intepat cu un ac ars la varf in picior. Nu adinc si nici n-a curs sange. S-a format doar un punct mic rosu. Am dat cu spirt, dar nu imediat. Ar trebui sa ma duc la medic?

Raspunsuri (4)

Csara

acum 13 ani

Cum adica era ars? Dezinfectat prin ardere? La ce a mai fost folosit acul, stiti cumva? Daca nu a avut contact cu sangele, nu ar exista pericole. Ati facut bine ca ati dezinfectat locul. Daca nu apar alte manifestari neplacute, nu e cazul sa mergeti la medic...

laurentiu

acum 13 ani

m-am intepat adanc cu o sarma ruginita, a curs sange , dar am dezinfectat cu spirt . Locul s-a inflamat putin. Au trecut vreo 5 ore. Nu am alte simptome. Trebuie sa merg la doctor ? Se poate infecta si agrava ? Va multumesc.

traian

acum 13 ani

laurentiu cum ai evoluat?

andrra_1519

acum 12 ani

Coseam ceva si m-am aplecat sa ridic ceva de jos in timp ce acul era la mine in brate. Mi-a intrat f usor varful acului in burta, in lateral. Nu mi-a curs sange, este doar un punct f mic, rosu. Eu am tot strans zona respectiva si acum in jurul punctului este ca o iritatie, rosie. Credeti ca ar trebui sa merg la medic? Poate fi tetanos/ ceva grav?