tensiun mica

Teste genetice

Postata de ankaela cu 10 ani in urma.

am tensiunea 10/5 sau 10/4...ce inseamna?ce se intampla?ce nu e corect?

Raspunsuri (4)

Carmen

acum 10 ani

Sunt Carmen locuiesc in Pucioasa am 44 de ani si am vitiligo(depigmentarea epidermei )sunt pete pete .D.nule Doctor se poate vindecadaca ?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

ce varsta aveti? daca luati un tratament antihipertensiv trebuie ajustate dozele. 10 - tensiunea sistolica nu este neaparat mica pentru o femeie tanara (daca asa a fost mereu este o hipotensiune constitutionala), insa diastolica de 4 este cam mica. beti lichide suficiente, incercati si o cafea - doua. ati putea face si un ecocord ca sa excludeti o insuficienta aortica, intrucat aveti diferenta intre cele 2 valori (sistolica si diastolica) cam mare

ankaela

acum 10 ani

am 21 de ani...nu iau nici un fel de tratament,decat anticonceptionale de aproape 2 ani.am avut tensiunea 12/7 doar cand am fost insarcinata.este nevoie sa fac vreun tratament mai special?remarc ca beau cate o cafea pe zi.poate doua,mai rar.

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

daca nu aveti ameteli, dureri de cap cand aveti tensiunea 9, nu. si eu am tensiunea 9 cu 7. v-am recomandat un ecocord pentru ca diferentiala la dumneavoastra este cam mare