Buletin Echografic

Teste genetice

Postata de MihaelaPetrescu cu 9 ani in urma.

Buna seara, am 46 de ani ( feminin ) si as dori sa stiu ce este in neregula la acesta ecografie:

Ficat- contur regulat, echostructura omogena, echogenitate usor crescuta.
- diametre: LHD= 139 mm ; LHS= 74 mm

Cai biliare intrahepatice -fara distensie.

VP= 10 mm ; CBP= nedilatate ;

COLECIST- cudar, pereti ingrosati cu calculi.

PANCREAS- echostructura omogena, echogen.
diametrul cefalic = 27mm

SPLINA- echostructura omogena, contur regulat
axul lung= 96mm;

RINICHI DR. -dimensiuni 101/58. pozitie normala, echostructura normala, fara dilatatie pielocaliceala. IP= 22mm

Vezica urinara - goala, pereti si continut de aspect normal

Uter-dimensiuni= mm echostructura omogena endometrul schitat mm (nu scrie cati mm)

Anexa dr-anexa st.- echostructura omogena, normal echgrafic.

Raspunsuri (1)

tupi

acum 8 ani

Inseamna ca aveti o usoara steatoza hepatica, adica ficat gras si aveti pietre la colecist ( fiere).
Trebuie sa mergeti cu ecografia la un gastroenterology sau la un medic de medicina interna.