analize genetice

Teste genetice

Postata de ElenaBucuresti cu 11 ani in urma.

Buna,
Daca in urma unui test genetic aflu ca am predispozitie pt cancer, ce pot face?
Multumesc,
Monica

Raspunsuri (2)

Laborator GGA

acum 11 ani

Draga Monica,

Exista mai multe modalitati prin care se poate preveni sau ameliora boala.
In primul rand, prin schimbarea stilului de viata, a dietei; nasterea unui copil sau alaptatul la san ajuta. In felul acesta se poate reduce pana la 50% riscul de aparitie a cancerului.

In urma unei discutii cu medicul, veti stabili intervalul optim pentru controalele periodice.
Exista, de asemenea, o serie de tratamente si proceduri medicale care ajuta la preventia acestei boli mult temute.

Pentru mai multe informatii, ne puteti scrie pe adresa: [email protected]
O zi frumoasa!
Echipa GGA Romania

Raluca

acum 10 ani

Te invitam sa vizitezi pagina noastra Edmed.ro este un portal on-line de educatie medicala initiala si continua care ofera metode noi si moderne de invatare, folosite cu succes la nivel international. Sistemul de autoevaluare on-line prin efectuarea testelor de anatomia si fiziologia omului, de genetica si ecologie umana stimuleaza acumularea de noi cunostinte si formarea de noi capacitati de gandire.