Tratament sistem endocrin dat peste cap

Terapii complementare

Postata de Georgiana_Anghel cu 9 ani in urma.

Ma puteti ajuta cu o schema de tratament homeopat sau naturist pentru a-mi regla sistemul endocrin?Mentionez ca am 25 de ani , prolactina ff mare(nu am avut sarcini, avorturi), progesteronul ff scazut, am microchisturi pe ovare, mastoidita fibrochistica(cu dureri insuportabile de sani pe toata perioada ciclului menstrual) si mi s-a descoperit si o tiroidita autoimuna..Am fost la 4 endocrinologi, mi s-a spus ca odata ce glanda hipofiza s-a dereglat , au urmat si celelate dereglari in lant..Mi s-au dat tratamente cu hormoni artificiali, dar cauza nu a fost tratata...Nu mai vreau sa iau nici o pastila,dreau sa urmez o schema terapeutica ce poate vindeca incet dar sigur acest dezechilibru hormonal.intrebare

Raspunsuri (1)

Dr. Ciprian Vlaicu

acum 9 ani

Tratamentul homeopat este (strict) individualizat; el se adreseaza persoa-
nei concrete, cu specificitatea si individualitatea ei. Chiar in medicina clasi-
ca este cunoscuta maxima "Nu exista boli, ci bolnavi". Prin urmare, nu
exista scheme prestabilite general valabile. De aceea, este necesar sa va adresati unui medic cu competenta in homeopatie pentru o consultatie
personala, individualizata.