Junghi intracostal

Terapii complementare

Postata de Horica 2 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
am si eu o problema si nu stiu unde sa o incadrez sau daca e cazul sa-mi fac griji. Am junghiuri intracostale ( cred) , o arsura durerosa intre coaste ( in special pe partea dreapta)coboara uneori pana in zona ficatului, trebuie samasez locul apasat si sa inspir adanc ca sa treaca, in momentul inspiratiei este cel mai dureros, uneori simt ca si cum s-ar intinde ceva acolo , si apoi dispare complet durerea. In ultima saptamana am avut 5 episoade in zile diferite si toate pe partea dreapta.
As dori sa stiu daca credeti ca e necesar un control, unde si din ce cauza apar aceste junghiuri intercostale?

Raspunsuri (3)

Carpe Diem

acum 13 ani

?

Carpe Diem

acum 13 ani

Pt junghiurile intracostale,vinovata este diafragma, asa am citit pe undeva pe net. Daca faci efort e bine sa-l faci treptat si cu incalzire si chiar daca doare e binea sa inspiri adanc si relaxat.

Carmen

acum 12 ani

Incearca masaj terapeutic, acupunctura clasica sau laseracupunctura, aceste proceduri au efect.