hipokalemia si hiperkalemia

Terapii complementare Prevenirea hipokaliemiei

Postata de NutiB cu 10 ani in urma.

Ce analize se fac pentru a afla valorile ce determina aceste boli

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Hipokaliemie- potasiu scazut. Hiperkaliemie- potasiu crescut.
Este recomandat sa determinati valoarea potasiului din sange.

NutiB

acum 10 ani

Am facut aceasta analiza si mi-a iesit 5,7potasiu si sodiul mic .tin sa precizez cama deplasez foarte greu daca merg mai mult mi se inmoaie picioarele.Daca ma odihnesc putin mai pot face citiva pasi .ce pot sa fac sa scada potasiu din singe.