deget prins la poriera

Terapii complementare

Postata de Saadet cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Mi-am prins degetul la portiera . Am fost la urgenta , nu este rupt , este doar zdrobit. Ma intereseaza daca bioptronul ma poate ajuta. S-au ce sa fac sa se desunfle? multumesc anticipat

Raspunsuri (6)

roata victor

acum 11 ani

Deget prins la radacina usii sau in fata la clanta, lovit cu ciocanul sau alt corp metalic greu, greutate foarte mare cazuta peste deget de la picior(nu peste p***a piciorului!) 24 Dec 2012 , 21:55 Dezastru mare! Lupta depinde de secundele care trec in primele momente. Este nevoie de multa ratiune, constienta perfecta. Metaforic se actioneaza ca si cand s-ar modela degetul incepand cu acel moment. Se prinde degetul intre podurile palmelor si se maseaza prin presari sacadate si de jur imprejurul lui, fara a dezlipi palmele de pe deget nici o clipa si fara a opri miscarile. Nu rivanol, spirt, gheata, iod sau alte idei. Totul este sa nu se opreasca acest masaj ferm dar bland si cu daruire si foarte sustinut, pentru ca sangele sa nu navalesca in acea zona caci singur nu se mai poate intoarce. Zona va deveni cat de curand neagra si se va p***arta si lungi pana la peste 20 cm. De asemenea va incepe si durerea si spaima. Nu trebuie lasata durerea sa-si faca de cap. Imaginativa cat de adecvat trebuie sa fie acest masaj si ce rugaciuni trebuie spuse neaparat in acelasi timp si de ce sange rece este nevoie pentru ca pacientul se opune cu disperare, iar el trebuie sa fie plin de speranta si rabdator. Eu nu spun basme aici pentru ca nu este vorba de : buba, doare bubita? Trece!
E vorba de a fi sau anu mai fi ... intreg si valid, fizic si psihic.
Au trecut circa 10 min cu interventia primara, aceasta fiind capitala. In continuare se maseaza/ framanta degetul si mai energic dar cu unguent, nu prea mult dintr-o data ca mai trebuie si sa respire pielea. Succesiv. Din pacate si cu foarte mare regret Lasonil nu mai exista. Se pot folosi alte produse care sunt activatoare de circulatie si creme hranitoare sau cu proprietati care elimina pericolul infectiei. Si se maseaza si se framanta pana la plictiseala si oboseala si dincolo de ele, largind zona destul de mult pentru ca degetul vatamat sa nu fie pus in situatia de izolare de catre sangele stagnat. Se unge si se maseaza ca sa se mentina o circulatie fortata si sa nu devina durerea prea mare-nimeni nu va mai putea atinge atunci acea zona. Nu trebuie intrerupt contactul cateva ore. Dupa scurte intreruperi se reia pana la disparitia sau suportabilitatea durerii. Daca sangereza se unge cu o miere buna cu propolis. Ustura doar 2 min apoi calmeaza, hraneste si reface tesutul. Daca nu a sangerat se poate da si cu tinctura de propolis.Marea afacere este ca nu se umfla degetul si nici piciorul, nu se innegreste, dupa doua zile se poate merge, nu cade unghia care afecteaza zona pentru cca 9 luni si inca altele. Cheia succesului: masaj, masaj, masaj ! cu unguente si creme in cantitati cat mai mici. Eu am incercat pe cate doua degete de la fiecare mana si unul de la picior. Va doresc mult succes si incredere data de credinta, ViR

byf

acum 10 ani

crede ma ca in primele secunde nu se apropie nimeni de deget iar dupa 1,2 minute nici legat nu mai stai. ziua aceea trece iar noaptea este cosmar,durerile parca revin.am cumparat un gel, efect 0,incerc cu leac babesc (foaie de varza in jurul degetului)se pare ca fara efect,la ora la care scriu indur durerile,e groaznic. peste deget mare de la picior mi-a cazut un fier de aprx.30kg ,inaltime aprx 15cm

PANGA SILVIA

acum 10 ani

BUNA ZIUA! ACUM 7 ANII, MI-A PRINS CINEVA ,DEGETU MARE IN USA DE LA COMPARTIMENTU DE LA TREN. DUPA CITIVA ANII, AM INCEPUT SA SIMNT CA UN CURENT, APOII ARSURA FOARTE DUREROASA. AM FOST OPERATA DE DOUA ORII, LA DEGET FARA NICI-AN REZULTAT. AM RAMAS TOT CU ACELASII DURERII, EAR DACA MA ATING IN ACEA ZONA, IMI PIERD CUBOSTINTA DE DURERE. VA ROG SA MA AJUTATII CE SA FAC, SA-U SA MA INDRUMATII CATRE UN SPITAL, SA-U CEVA TRATAMENT. MULTUMESC!

Gicanu

acum 9 ani

Unge-te cu materie fecala, dupa ce a fost tinuta in cuptorul cu microunde timp de 8 minute.Trebuie sa fie fecalele tale, altfel nu are efect.Te vei vindeca complet in maxim 4 zile.Eu am avut degetul mare de la picior strivit si a avut efect 100%.Incearca, nu vei regreta.

adelina

acum 8 ani

Buna ziua Fratele Meu din gresala si-a dat cu cioca nu de metal in deget si il doare foarte rau. Stie cineva ce poate sa ia sa se operas ca dureaza?

Utilizator21588093379

acum 4 ani

Ziua buna,si eu am patit acum 2 saptamani de me-am dat cu ciocanu peste degetul gros de la mana...nu va mai spun durerile si plansurile ce le-am rabdat,intrebarea mea este,v-a pica oare unghea,ca rau o fost lovit incat si pe partea cealalta so invinetit...oare daca v-a pica va mai creste iar alta....ac***a 43 de ani???
multumesc pt.eventuale raspunsuri.