de ce?

Terapii complementare

Postata de maxy cu 13 ani in urma.

Acum 2 luni si jumatate am fost operata de fibrom.Operatia a decurs f.bine,post operator ma simt bine,insa am ramas cu o mare problema:imi cade extraordnar de mult parul.De ce?Doctorul mi-a dat o singura explicatie,care,sincer,nu mi s-a parut plauzibila:imi cade parul in urma anesteziei.Ma puteti ajuta,va rog,cu un tratament de stopare sau macar de incetinire a caderii parului?Sa fie oare de la tratamentul cu antibiotic?

Raspunsuri (5)

elena

acum 13 ani

Exista in farmacii un sampon numit Chelstop care incetineste/stopeaza caderea parului si ajuta la regenerarea lui. Fetele mele au parul lung si folosesc permanent acest sampon.O explicatie a caderii parului ar putea fi o dereglare hormonala ori o lipsa de vitamine. SANATATE.

Csara

acum 13 ani

Posibil ca parul sa cada si in urma anesteziei, sa se fi utilizat substante care sa te afecteze in acest sens. De obicei, parul cade ca urma unor modificari hormonale, cauze directe (explicatia medicului, substante folosite in anestezie, chimioterapie, etc.), dar si traumatisme psihice (sa fi fost stresata cu ceva timp in urma - in cazul asta parul nu cade imediat ci la cateva luni de la perioada stresanta) sau pur si simplu sa fie vorba despre o perioada de regenerare a parului. Eu am folosit cu efect, de la ducray, anaphase - o solutie pentru stoparea caderii parului, alaturi de magne b6 si capsule cu zinc.

iubito

acum 13 ani

trebuie sa mananci germene de ovaz , ip***at in lapte , sau ceai cum iti place , intr-o luna vei vedea ca nu-ti mai cade parul . trebuie sa inveti sa mananci sanatos : lapte , carne , peste , oua ... si ovaz

adina

acum 13 ani

clar e de la anestezie...si eu am patit la fel dupa o interventie chirurgicala...o sa se normalizeze situatia, treptat.

magda

acum 12 ani

tocmai am aflat ca am un fibrom submucos de 3,5 care preseaza vezica...am 40 de ani si sunt destul de bulversata ...Ce pot sa fac?Multumesc