Acupunctura in Romania !?!

Terapii complementare

Postata de VallyCobra64 cu 14 ani in urma.

As dori sa stiu daca in Resita se practica acupunctura, unde si ce tarif se practica pt.sedinta. Sunt foarte sceptic referitor la modul de lucru steril si localizarea exacta a punctelor unde trebuie trebuie actionat pentru diferite boli. Stiind ca fiecare medic are o specializare precisa, cum poate unul singur sa le stie pe toate (bolile) ???

Raspunsuri (3)

Dumitru

acum 14 ani

As dori sa stiu daca in Gheorgheni, Hr. exista medic autorizat in acupunctura?

Cernescu Tatiana 54 ani pensionara

acum 14 ani

Sufar de discopatie lombara din 2005.Am facut fizioterapie tratament balnear la Baile Herculane acupuntura,dar eu tot rau ma simt.Doctorul neurolog mi-a recomandat si mi-a spus dupa ce a citit RMN-UL ca nu e cazul de operatie.

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Trebuie sa fie un acupunctor bun si in zona dv. Aveti ceva dreptate din punctul de vedere al sterilitatii, au fost vremi cand acele de acupunctura se sterilizau prin fierbere etc. Acum exista surse de aprovizionare cu ace de acupunctura originale din China, de unica folosinta. Cu privire la localizarea punctelor, asta depinde de medic. Localizarea punctelor este una, adica sa intepi exact in punctul cautat, iar alegerea punctelor este alta, adica sa stii ce puncte trebuie sa intepi. In acupunctura nu exista specializare, prin acupunctura se trateaza omul si dezechilibrul energetic prezent, fapt ce duce la vindecarea bolii pentru care va adresati. Acupunctorul este specialist in acupunctura si daca o face corect, echilibreaza energia omului, ceea ce duce la disparitia nu numai a bolii cu care va adresati, dar si alte efecte asupra celorlalte boli de care poate nici nu va mai plangeti.
Nu am postate emisiunile TV si nici considerentele mele cu privire la acupunctura, medicina alternativa si complementara ca sa va faceci corect o privire asupra acestora.
Va dau un link la site-ul personal unde or sa apara toate acestea.
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/