Tensiunea arteriala nu imi mai scade?

Tensiune arteriala

Postata de Utilizator11708625098 cu 2 luni in urma.

Vara aceasta mi s-a ridicat tensiunea arteriala , mi s-a ridicat recent iar am stat în spital, am facut investigații la tot ce se putea. Mi-au dat tratament, nimic schimbări. Primesc diroton, iodomarin pentru posibile probleme cu glanda tiroida. Pe lângă asta simt cum ma dor venele prin cap ar putea da venele aceasta tensiune

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Inainte de a intra in panica, este esential sa intelegem ca tensiunea arteriala este influentata de mai multi factori, inclusiv starea de stres, dieta, exercitiile fizice, somnul, consumul de alcool sau tutun, medicamente etc. Daca medicul tau considera ca medicamentele pe care le iei in prezent (Diroton, Iodomarin) nu functioneaza asa cum ar trebui, este posibil sa fie nevoie sa le ajusteze sau sa iti prescrie altele. Simptomele pe care le descrii, ca durerile de la nivelul capului, pot fi in legatura cu aceasta tensiune arteriala. Este bine sa discuti cu medicul tau aceste simptome si sa incerci sa urmezi o dieta saraca in sare, evitand stresul si consumul de alcool sau tutun. De asemenea, regularizarea exercitiilor fizice regulate pot ajuta la scaderea tensiunii arteriale. In cazul in care, chiar si urmand aceste sfaturi, tensiunea nu iti scade, este recomandat sa apelezi la un alt specialist.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/12-modalitati-de-a-scadea-tensiunea-arteriala-in-mod-natural_8642