Sa fie tensiunea mare?

Tensiune arteriala

Postata de Mara cu 3 luni in urma.

Bună. În ultima lună am avut dureri de cap foarte frecvente, sub forma unor înțepături, într-o parte și alta a capului. Mi s-a întâmplat chiar si să mă trezesc noaptea cu dureri. Amețesc uneori. Nu beau cafea.. Nu sunt supraponderala și nu am boli.. Am 17 ani. Azi, când am început sa fac cardio din nou după o perioada lunga de pauză, am început dintr-o dată să am înțepături din nou la nivelul capului,probabil din cauza pulsului foarte crescut. Credeți ca exista vreo posibilitate sa am tensiunea mare? Nu am un aparat acasă ca să masor.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Din descrierea ta, ar putea fi posibil sa ai tensiune arteriala mai mare, dar pentru a confirma acest lucru, este clar ca ai nevoie de un consult medical. Durerea de cap si ametelile pot fi simptome ale tensiunii arteriale crescute. Totusi, aceste simptome pot fi cauzate si de alte conditii medicale, precum stresul sau oboseala, sau chiar migrenele, care sunt foarte comune la persoanele tinere. Exercitiul fizic poate de asemenea sa creasca temporar tensiunea arteriala. Este foarte important sa te adresezi unui medic specialist pentru a stabili cu exactitate cauza acestor simptome.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/12-modalitati-de-a-scadea-tensiunea-arteriala-in-mod-natural_8642