Inima sau tirodia?

Tensiune arteriala

Postata de Miriam Varga cu 7 luni in urma.

Buna!Am 19 ani si eu de cateva luni ma confrunt cu niste simptome foarte ciudate si inspaimantatoare! Am fost in anxietate acum 2 ani si greu am trecut peste, iar in perioada asta mereu aparea cate un simptom nou. De cateva luni, aproximativ 5/6 luni, tot cred ca am probleme cu inima. Am fost mi-am facut analize si a iesit ca am tirodia autoimuna (mostenire de la mama). Nu iau inca un tratament dar deja am inceput sa am palpitatii foarte dese, puls destul de crescut, tensiune ridicata, si ce ma sperie cel mai mult e ca am intepaturi in zona pieptului ce duce catre gat si mana stanga. Venele mi se umfla si nu stiu daca are vreo legatura tirodia sau daca simptomele astea sunt de la inima. Mi-e foarte frica de intepaturile acelea si mereu ma sperii. Mie cel mai frica mi-e de infarct, cel mai frica

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Tiroida autoimuna este o afectiune in care sistemul imunitar ataca glanda tiroida, ceea ce poate duce la un dezechilibru hormonal. Cu toate acestea, tulburarile tiroidiene nu sunt in mod necesar responsabile de simptomele cardiace pe care le ai.

Simptomele pot indica o afectare cardiaca, precum tulburari de ritm cardiac sau probleme de tensiune arteriala. Totusi, numai un medic poate oferi un diagnostic corect. Tensiunea arteriala ridicata, palpitatiile si senzatia de intepaturi in piept sunt simptome care trebuie evaluate si discutate cu un medic cardiolog.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193