Hipertensiune arteriala si rinichi micsorati?

Tensiune arteriala

Postata de Utilizator11628628066 cu un an in urma.

Buna ziua . Nu pot intra in multe detalii, dar pot trimite prin email toate analizele ce le detinem.
Locuind In Cipru, in anul 2012 sotia a avut un atac de cord unde dupa o angiograma( cred ca asa se numeste in lb romana) au gasit venele la picioare foarte mici discutand despre niste"balonase" sa fie introduse prin vene. Din pacate ne-am mutat in Anglia unde i-a fost schimbat tratamentul, medicii de aici preferand sa subtieze sangele cu medicamente ( warfarin , amlopidina..etc cca 20 pastile zilnic) Acum am aflat ca rinichii sau micsorat si lucreaza la doar 16% , urmand ca maximum sfarsitul anului 2023 sa inceapa dializa. Dupa multe cautari am aflat de : DENEVRAREA ARTERELOR RENALE . Vreo idee va rog daca aceasta ar fi o solutie pt noi? Un medic disponibil sa intram in legatura / programare online pana la o programare fata in fata? Multumesc

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

O evaluare medicala corecta si completa se poate efectua doar intr-un cadru adecvat, respectiv intr-o clinica medicala.
Va recomandam sa va programati la un medic nefrolog: https://www.clickmed.ro/videoconsult

Intre timp, daca doriti, puteti solicita si opinia unui medic internist in cadrul unei videoconsultatii: https://www.clickmed.ro/video consult

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/insuficienta-renala-acuta_599

Utilizator11628628066

acum un an

Multumesc pt raspuns. Am incercat singur si nu stiam ce anume domeniu sa aleg