De ce dimineata la trezire tensiunea arteriala e 19/9?

Tensiune arteriala

Postata de Valentin cu 3 luni in urma.

De ce tensiunea arteriala dimineața la trezire e 19/9?
După tratament coboară

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tensiunea arteriala poate fi mai mare dimineata din cauza anumitor factori. In timpul noptii, tensiunea arteriala in general scade. Dar inainte de trezire, corpul incepe sa elibereze anumite substante hormonale precum adrenalina pentru a te pregati pentru ziua ce vine. Aceasta eliberare poate duce la cresterea tensiunii arteriale.

In plus, deshidratarea poate juca un rol in cresterea tensiunii arteriale dimineata. Cand dormim, nu bem apa timp de multe ore, ceea ce poate duce la deshidratare. Corpul raspunde la acest lucru prin constrangerea vaselor de sange, ceea ce poate duce la tensiune arteriala crescuta.

Daca tensiunea arteriala coboara dupa tratament, acesta ar putea fi un semn al unui control adecvat al hipertensiunii. Este foarte important sa iti iei medicamentele exact asa cum ti-au fost prescrise de medic.

Trebuie sa discuti cu medicul tau despre valoarea tensiunii arteriale si semnificatia ei. Depinde de tine si de medic sa decideti daca este nevoie de ajustarea medicatiei sau de schimbare a stilului de viata pentru a controla tensiunea arteriala.

Daca simti ca tensiunea arteriala este prea mare dupa trezire, acesta poate fi un semn de hipertensiune mascata. Asta inseamna ca tensiunea arteriala este de obicei normala, dar creste din cauza stresului sau altor factori.

Este recomandat sa faci investigatii suplimentare daca ai observat o crestere semnificativa a tensiunii arteriale dimineata.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/12-modalitati-de-a-scadea-tensiunea-arteriala-in-mod-natural_8642