daca pot lua maraton forte ac***a tensiune oscilanta?

Tensiune arteriala

Postata de mihai cu 3 luni in urma.

Pot lua maraton forte daca am tensiune oscilanta ,ce trebue sa iau pantru protectie ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este indicat mai intai sa consultati un medic, inainte de a lua orice medicament, in cazul de fata - Maraton Forte - desi are proprietati de intarire a sistemului circulator, poate avea efecte secundare in cazul anumitor afectiuni (inclusiv cele legate de tensiune).

Daca aveti tensiune oscilanta, este posibil sa aveti nevoie de medicatie specifica pentru a o stabiliza, insa aceasta trebuie prescrisa de un specialist.

Ca masura de protectie aditionala, ar fi bine sa adoptati un stil de viata mai sanatos: evitati alimentele procesate, bogate in sare si grasimi, faceti exercitii fizice regulate si monitorizati constant tensiunea arteriala.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/tensiunea-oscilanta-cum-te-afecteaza_16853