Ce semnificatie au aceste simptome?

Tensiune arteriala

Postata de AndreiaB. cu 4 luni in urma.

Am fost hipertensive si de un timp tensiunea sistolica este normal sau m
ica si tensiunea diastolica mare. Mentionez ca am facut un CT nativ cranio-cerebral care a iesit normal(pentrudureride cap).

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Simptomele mentionate pot indica o afectiune numita hipertensiune arteriala sistolica izolata. Aceasta se caracterizeaza prin tensiune arteriala sistolica ridicata, peste 140 mmHg, si tensiune diastolica normala sau scazuta, sub 90 mmHg. Aceasta afectiune poate fi rezultatul pierderii elasticitatii arterelor, care poate afecta in special persoanele in varsta.

CT nativ cranio-cerebral normal poate insemna ca nu exista anomalii structurale evidente care sa explice simptomele de durere de cap. Cu toate acestea, tensiunea arteriala crescuta poate determina simptome precum dureri de cap, dificultati de concentrare, ameteli sau tulburari de vedere.

Este important sa discutati cu medicul despre simptomele si tensiunea arteriala specifica pe care o aveti pentru a determina cauza exacta si pentru a stabili cel mai bun plan de tratament. In cazul hipertensiunii arteriale, este posibil sa fie necesar sa urmati un regim alimentar sanatos, sa faceti exercitii fizice regulate si sa luati medicamente care sa controleze tensiunea arteriala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/12-modalitati-de-a-scadea-tensiunea-arteriala-in-mod-natural_8642