Am avut dureri în piept, tensiune arteriala,puls mărit nu am probleme majore la inima,am făcîntrebm?

Tensiune arteriala

Postata de Maria cu 2 zile in urma.

Ce mă sfătuiți să fac ? Nu vreau să devin dependenta.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 zile

Buna ziua,

Este important sa mergi la medic imediat ce apar astfel de simptome, chiar daca nu ai avut probleme de inima in trecut. Acestea pot fi semne ale unor afectiuni serioase, precum bolile de inima, hipertensiunea arteriala sau alti factori de risc pentru acestea. Nu ignora aceste simptome, chiar daca ele dispar dupa un timp.

Poti sa iei masuri preventive pentru a reduce riscul de afectiuni cardiace, cum ar fi:

- Mentine un stil de viață sănătos: consuma alimente sanatoase, fa exercitii fizice regulat, nu fuma si limiteaza consumul de alcool.
- Monitorizeaza-ti sanatatea in mod regulat: asigura-te ca iti faci controale medicale anuale, inclusiv controalele pentru tensiunea arteriala si colesterol.
- Gestioneaza stresul: incearca tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia, yoga sau respiratia profunda.

Este nevoie de un consult la cardiolog pentru un diagnostic corect. Doctorul iti va face o serie de teste si examene pentru a investiga mai amanuntit problema.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-asociate-durerilor-in-piept_16822