Jena in mana stanga?

Tendinita

Postata de Utilizator11697270275 cu 3 luni in urma.

Buna ziua! De vreo 2 luni de acum,simt o jena intre umar si piept in mana stanga,nu e o durere,e doar o jena care e destul de enervanta.In Noiembrie am facut 2 EKG-uri si mi s-a spus ca nu am nimic,nu am nici tensiune sau alte lucruri.Initial am crezut ca e de la o geanta pe care o car mai mereu pe umarul stang dar acum nu stiu ce sa mai cred.Jena e cum ar veni fix deasupra subrațului.Imi e frica sa nu fie de la inima,o parere va rog? (am fost diagnosticata cu spasmofilie)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Jena la care va referiti poate fi cauzata de diverse lucruri. Poate fi legata de tendinita, ceea ce este o inflamatie a tendoanelor, poate de o intindere sau oboseala musculara, sau chiar de o entorsa sau luxatie.

Ar putea fi de asemenea legata de o boala de nervi, cum ar fi radiculopatia cervicala, sau de artrita. Pe de alta parte, poate fi o posibila problema pulmonara.

Daca ati fost diagnosticata cu spasmofilie, ar putea fi un simptom.

Va recomandam sa mergeti la medic daca simptomele persista, mai ales daca gena se agraveaza sau daca apar alte simptome.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/tendinita_9409
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/spasmofilia-manifesta-scaderea-nivelului-de-calciu-din-sange_17622