Sunt normale aceste simptome?

Tendinita

Postata de Dumitra cu 8 luni in urma.

Am avut ruptura de tendon ahilian, după purtarea unei orteze mi sa spus ca sa prins tendonul și pot sa încep sa l.pun în pământ. Am o întrebare e normal sa se umfle și sa simt mărăcini în talpă?Și în cât timp se vindeca?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Ruptura de tendon achilian este o leziune serioasa si timpul de vindecare poate varia in functie de severitatea leziunii si de tratamentul urmat. In general, recuperarea completa poate dura intre cateva saptamani si cateva luni.

Simptomele pe care le mentionati, umflatura si maracini in talpa sunt normale dupa o astfel de leziune si pot fi rezultatul inflamatiei si al procesului de vindecare. Cu toate acestea, este important sa comunicati aceste simptome medicului dumneavoastra pentru a va asigura ca recuperarea decurge in mod corespunzator.

Pe parcursul perioadei de vindecare, este posibil sa vi se recomande sa purtati si sa utilizati orteze pentru a sustine tendonul si pentru a evita supraincarcarea acestuia. Este esential sa urmati recomandarile medicului si sa efectuati exercitii de reabilitare pentru a va intari tendonul si a recastiga mobilitatea si forta in picior.

Inainte de a reveni la activitatile normale, este recomandat sa aveti o evaluare medicala finala pentru a va asigura ca tendonul s-a vindecat complet si ca sunteti gata sa va reluati nivelul anterior de activitate.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/ruptura-tendonului-lui-achile_6184
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/recuperarea-dupa-ruptura-de-tendon-ahilian_8301

Dumitra

acum 8 luni

Va mulțumesc frumos pentru răspuns, și sper ca totul sa fie bine.O sa merg la kinetoterapie pentru ca mi sa recomandat și sper sa ma recuperez cât mai repede. Am deja 6 săptămâni de la accident și ușor am început sa pun piciorul fără cadru.Va mulțumesc mult o zi buna!