Este posibil sa recidiveze?

TBC Tuberculoza

Postata de MembruMobileApp1509533618 cu 6 ani in urma.

Buna ziua!As dori sa aflu niste informatii importante despre boala TBC...
Sotul meu i-a fost depistat din timp boala Tbc,si a fost sub tratament,si e vindecat momentan.
As dori sa stiu daca este posibil sa se recidiveze boala...?
1.El zice ca vrea sa renunte cu totul la tigara,si inca mai fumeaza 5-7 tigari pe zi(asa pretinde el),dar eu i-am verificat pachetul de tigari pe ascuns fara ca el sa stie...si fuma 1pachet si juma pe zi...
2.Mai are si anturajul de prieteni fumatori...unde poate sa inhaleze pasiv fumul de tigara...este posibil sa recidiveze si din cauza asta?
3.Nu respecta indicatiile medicului...consuma bauturi alcoolice(bea 2-3beri zilnic seara cand vine de la lucru),bea bauturi acidulate(apa minerala,sucuri carbogazoase),are 2 servici(lucreaza toata ziua,chiar si in weekend),lucreaza ca agent vanzari pe vremea calduroasa si pe vremea friguroasa(posibil si din cauza asta sa recidiveze boala?)Nu mananca regulat si sanatos,uneori sare peste o masa...
Va multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-tbc-generalitati_499

MembruMobileApp1509533618

acum 6 ani

Nu ma ajuta articolul ..nu spune clar daca e posibil sau nu sa recidiveze boala,el fiind vindecat acum dar nu respecta indicatiile medicului.