Diagnostic gresti tbc?

TBC

Postata de Laurentiu cu un an in urma.

Buna ziua, am fost la un control de rutina pe data de 10 martie 2023 la pneumologie. In urma radiografiei am fost diagnosticat cu tbc. Am facut 5 recoltari de sputa (2 in policlinica si 3 in spital) toate au iesit negative, rezultatele analizelor inclusiv hiv sunt bune, nu am nici un simtom de tbc (febra, tuse, tranpiratii sau scadere in greutate) din contra am lut 2 kg in greutate prc ca m-am lasat de fumat. Totusi in continuare mi se da tratamentul de tbc (etambutol, pirazinamida,sinerdol,vitb6).La radiografie se vad 2 pete dar am avut forma f grava covid acum un an. Nu stiu unde sa ma mai duc ca sa imi dea un diacnostic corect. Apropo ambii doctori au spus ca nu cred ca am tbc dar sa iau tratamentul preventiv.

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Intrucat simptomele pe care le experimentati pot fi comune si pentru alte afectiuni, este bine sa cautati si o alta opinie medicala pentru o diagnosticare corecta.

Va recomandam sa va programati la un medic pneumolog: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Ana Tundre

acum un an

Bună Laurențiu,
Am fost in aceași situație: radiografia indica clar diagnosticul de TB insa din spută nu s.a detectat nimic. Fără să mai aștept testul de cultura (durează aproximativ 7-8 săptămâni) am solicitat de urgență o bronhoscopie (care e traumatizantă ca și procedură) însă mi s.a confirmat clar diagnosticul de TBC și am putut începe tratamentul rapid.
Din sputa nu ieșise nimic pt că nu erau colonii (suficiente) prezente acolo. Ceea ce e bine pt anturajul meu. Înseamnă că sunt mai mici șansele de contaminare pentru anturajul meu . Boala era într-un stadiu incipient. Curaj. Suntem alături de tine. Nu te speria. E tratabil. Vei fi bine (daca e sa ai într-adevăr TB).