Buna seara.Din greseala am luat prea multe zile tratament cu teraflu raceala si gripă.?

Supradoza de paracetamol

Postata de Flori cu 2 luni in urma.

Din greșeală am luat prea multe zile teraflu raceala si gripa. În prezent simt o jena în zona ficatului, ce ar trebui sa fac în continuare? Îmi va trece fără vrun tratament? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

E posibil ca simptomele sa fie consecinta supradozarii. Teraflu Raceala si Gripa contine paracetamol, care in doze mari poate afecta ficatul. Ar trebui sa opriti imediat administrarea acestui medicament si sa va adresati unui medic cat mai curand posibil. Nu va recomandam sa asteptati sa treaca de la sine, intrucat problema poate fi serioasa.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/care-sunt-semnele-si-simptomele-unui-supradozaji_18728
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ghid-pentru-utilizarea-medicamentelor-eliberate-fara-prescriptie-medical_9678