Vreau sa fiu sigur !

Suplimente nutritive

Postata de tabooo cu 13 ani in urma.

Recent am cumparat de la farmacie Creatin Monohidrat 500 g . Iar pe prospect scrie asa : Mod de administrare . Supliment alimentar ce se administreaza cate 3 comprimate inainte si dupa efort fizic intens .

Ce nu inteleg ... e ca nu se explica foarte clar cantitatea .... Eu ce sa inteleg ... ca trebuie sa iau 3 comprimate inainte de efor ... si 3 comprimate dupa efort ? Sau cum ....

Astept si parerile voastre . Multumesc anticipat .

Raspunsuri (9)

carlamihai

acum 13 ani

din context,asa reiese. ca ar trebui sa iei 6 comprimate.

tabooo

acum 13 ani

Mda ... o sa intreb un farmacist cel mai bine ... Este periculos pentru ca se poate face blocaj renal

Csara

acum 13 ani

In prospect scrie:
Mod de administrare : pentru cresterea energiei, masei si fortei musculare se recomanda administrarea a 10 capsule pe zi, luate in trei reprize cu un pahar mare de suc natural sau apa.
Nu se specifica daca trebuie luate inainte sau dupa efort fizic. Nu cred ca trebuie sa iei comprimatele la un interval de timp foarte scurt, presupun ca: dimineata, pranz si seara.

tabooo

acum 13 ani

Nu stiu de unde ai luat asa ceva . Am si specificat mai sus ce scrie in prospect ... Se pare ca vorbim de prospecte diferite . Intrebarea mea era daca se iau 6 comprimate ... sau se iau doar 3 :) Multumesc oricum

raluca

acum 13 ani

Aceste suplimente nutritive se iau cate 3 comprimate inainte si dupa efort fizic intens.

tabooo

acum 13 ani

Acelasi lucru am scris si eu mai sus :) Nu m`ai lamurit deloc . intrebarea era : Sa iau 3 inainte .... si inca 3 dupa ? Sau doar 3 ? Multumesc oricum

de pe net

acum 13 ani

Creatine Monohidrate/ 500g -AMERICAN MUSCLE
Pret: 44.00 RON

Cantitae: 500g

Creatina este o molecula care face stocarea energiei,ajuta la incarcarea cu proteine si la cresterea celulelor moleculare.Deoarece continutul meselor este foarte sarac in creatine, incarcarea sub forma de suplimente nutritive este esential.Rezulta astfel incarcarea cu creatina a celulelor musculare,creste sinteza de proteinesi se intensifica cresterea masei musculare si a fortei.
Creatinei sub forma de praf se poate combina cu orice produs cu proteina sau carbohidrati,darcare sa fie sarac in grasime.
Este foarte important sa se tina cont de administrarea si dizolvarea corecta,in caz contrar pot aparea dureri de stomac.
Este de stiut ca,creatina are efect de retinere de apa,iar daca din cauza nedizolvarii,creatina nu ajunge in interiorul celulelor musculare ci direct in intestine,in aceste cazuri “aduna”apa in locul respective,fapt ce cauzeaza problemele sus amintite

Administrare:
1.Folositi creatina moniohidrat,in principal pe stomacul gol dupa antrenament,asociind cu carbohidrati simpli,cu indice glicemic mare.
2.Mai multe portii zilnic,impartite in timp egal,cu 15 min.inainte de masa.(ex.dimineata,inainte de pranz,seara dupa antrenament) Cantitate:imparte greutatea ta in kilograme la
3.Aceasta este cantitatea in grame,pe care trebuie sa o iei in faza de incarcare(primele 5-7 zile de utilizare).Dupa aceasta perioada,folositi jumatate din aceasta cantitate pt intretinere.
Folositi cel putin 375 ml lichid ,pt fiecare 5 grame de creatina ingerata.In timpul folosirii creatinei,fiti sigur ca sunteti hidratati bine tot timpul.
Cat timp:O cura de creatina tine normal 8-12 saptamani,dar pt o performanta buna se poate prelungi pana la 3-4 luni. Intre cure se tine o pauza de minim 1 luna. Se dizolva :cu apa sau suc de fructe.Fiecare 1g de creatina necesita minim 75ml lichid.
Profil nutritional:Creatina Monohydrate 5000mg Disponibil:500 g=39.00 lei

elena

acum 13 ani

Scrie pe Google''''Creatin Monohidrat 500 g administrare'''' si vei gasi mai multe informatii. Am vazut ca sunt mai multe tipuri( pulbere, tablete, gramaje diferite)

loredana_p

acum 13 ani

da asa se ia 3 astile inainte si 3 dupa..insa foarte important..fiindca vorbeai de blocaj renal...ai grija sa consumi cantitati insemnate de apa..minim 2 litri de apa!