Vitamina D si calculii renali

Suplimente nutritive Istoricul nefrolitiaza

Postata de Sophia M cu 8 ani in urma.

Am malabsorbtie intestinala cu intolerante alimentare din cauza carora nu pot manca majoritatea alimentelor. Ideea e ca iau suplimente, vitamine, ca sa ma mentin cat de cat in normalitate. Iau saptamanal, prin rotatie, vitamine. Ar trebui sa iau vitamina D, dar am vazut ca scrie pe prospect la vigantoleten pastile 50, sa nu se administreze in caz ca am sau am avut calculi renali. Or, eu am predispoztie si fac calculi de vreo 20 de ani. Sa iau cate un sfert depastila sau sa nu risc? Din alimente nu iau si nici din soare suficient. Recomandari autorizate cumva are careva? Multumesc!

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 8 ani

Vitamina D3 fixeaza calciul in organism dar, uneori, in diferite cazuri, poate produce o calcifiere nepotrivita , o depunere a calciului pe peretii vaselor de sange sau in rinichi, sub forma de calculi. De aceea trebuie asociata cu vit. K2 ,care are rolul de a fixa calciul acolo unde trebuie. Calciul, vit. d3 si vit. k lucreaza intr-o sinergie perfecta. Eu iti recomand Doppelherz Activ Calciu + D3 . Are o combinatie optima intre aceste trei elemente plus ca nu contine gluten si lactoza. Citeste prospectul, daca nu te convinge poti alege orice produs dar sa contina si vit. k. Multa sanatate !

Sophia M

acum 8 ani

Multumesc, e o idee buna! Numai calciul sa nu ajunga in exces, il am in limite normale. Vitamina K nu am mai luat.

Adrienne

acum 8 ani

Scuze ! Vad ca ceri recomandari de la persoane autorizate.....eu am vorbit din experienta proprie.

Adrienne

acum 8 ani

La dozajul de 600 mg/caps, nu are cum sa se ajunga la hipercalcemie. Niciodata nu vorbesc din auzite sau din ce am citit. Am luat timp de un an de zile doza dubla de calciu si anume 1200mg , vit d3 si vit. k2 ,ambele la doze duble [ asa era comprimatul ] si analizele au iesit la valori normale, cum erau si la inceput de tratament.

Sophia M

acum 8 ani

Multumesc tare mult pentru raspuns, e o idee excelenta! Sanatate maxima iti doresc!