Proteine pe baza de zer

Suplimente nutritive Suplimentarea dietei

Postata de cmc_cmc cu 13 ani in urma.

Buna,
Am 18 ani 1,86 si 84 de kg.Fac de 2 ani culturism natural dar nu prea mai pot creste pentru ca nu indeplinesc necesarul de minim 2 g de proteina pe kg corp din mancare.
As dorii sa imi cumpar 100% whey protein de la california fitness(un supliment pe baza de zer) si vroiam sa intreb daca dauneaza organismului si in ce masura.Vroiam doar pentru o perioada de 3-4 luni sa folosesc.

Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Suplimentele sunt adjuvante ce pot fi folosite numai atunci cand antrenamentul, odihna si alimentatia normala sunt perfecte.
Doza recomandata unui individ fara activitate sportiva este de 0,8-1 g proteine/kgcorp/zi, dar aceasta este insuficienta pentru sportivi.
Suplimentarea cu concentrate proteice s-a dovedit necesara pentru cei ce se antreneaza serios, in special pentru cei care urmaresc dezvoltarea masei musculare.
O doza de 2-2,5 g/kgcorp/zi in conditii de antrenament de forta (raportat la nivelul de efort fizic depus) este bine tolerata si nu este insotita de efecte secundare.
In comert, concentratele proteice se gasesc sub forma de pudre simple (30% din totalul proteic), concentrate proteice din zer (30-85% proteine) sau izolate proteice (90% sau mai mult).
Proteinele cu metabolizare rapidă (proteinele din zer) se absorb rapid, de aceea se recomanda sa fie administrate imediat dupa antrenament.
Proteinele cu metabolizare lentă (spre exemplu cazeina), se asimilează mai greu, însă hrănesc musculatura un timp mai îndelungat, de aceea sunt indicate a se folosi înainte de culcare pentru a se asigura necesarul proteic al organismului pe timp de noapte, o condiţie obligatorie pentru refacerea şi dezvoltarea sistemului muscular
Alegerea produsului ramane la aprecierea ta.

cmc_cmc

acum 13 ani

Mersi de raspuns.
Aveam nevoie de el pentru a le arata parintiilor ca exista si pareri pro nu doar contra.
Ei cred ca dauneaza ficatului dar dupa cum ati spus si dvs daca nu se depaseste doza normala nu poate dauna.

GoreAlex

acum 12 ani

eu zic ca sunt produse mai bune la noi decat cel mentionat mai sus, cum ar fi cele de la bsn, gaspari nutrition, nanox, gama animal de la universal etc.

florin

acum 9 ani

buna ziua

am fost gasit cu acidul marit de 9,3 acum il am de 6 vreu sa stiu daca sunt sportiv de fitness...si consum proteina din zer imi creste inapoi va rog un raspuns