oxandrolon

Suplimente nutritive

Postata de usernamenickname cu 12 ani in urma.

La 30 de ani, am 1.70 m si 60 kg. Merg la sala de circa 3 luni si pana acum o luna am luat un supliment pe baza de proteine si carbohidrati, care ma ingrasa.
Pentru a obtine o masa musculara de calitate am fost sfatuit sa iau OXANDROLON. Am citi despre OXANDROLON si calitatea acestuia, dar si ca are posibile efecte secundare, cum ar fi caderea parului.
Risc caderea parului, in cazul in care sunt in general sanatos?
Este mai indicata d.p.d.v. medical o proteina din zer?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

daca nu sunteti culturist de profesie, si mai ales daca mergeti doar de 3 luni la sala, este de preferat sa nu folositi anabolizante inca. o alimentatie sanatoasa si un program la sala echilibrat si la indicatiile instructorului ar trebui sa fie suficiente. daca totusi acestea nu sunt de ajuns pentru dumneavoastra, sunt de parere ca nu ar trebui sa incepeti direct cu steroizii. medical, proteinele din zer sunt mai putin nocive decat hormonii. dar si acestea luate de o persoana fara experienta, in cantitati inadecvate, fara a le ''''consuma'''' prin exercitii suficiente la sala, pot duce la reactii adverse, dar mai mici decat steroizii.
cat despre medicamentul de care pomeniti, poate produce caderea parului la absolut orice persoana, depinde de cantitatea luata si de reactia individuala a organismului fata de steroid.

va urez o seara buna

Matei

acum 11 ani

Am 20 de ani,1.80 si 68 de kg , si practic culturism de aproape 3 ani. Mentionez ca acum 3 ani cand m-am apucat aveam 58 de kg. Am tras natural cu o mica exeptie ( am incercat 2 luni niste proteine cu procentatia 60% carbo si 40 proteine dar fara rezultat) Sunt ectomorf.
Vin in continuare postului de mai sus. Am auzit foarte multe laude la adresa Oxandrolone (, Anavar, Oxandrin, Oxandroland, Oxanol, Xtendrol - denumiri comerciale). Vreau si eu o parere legata de acest steroid oral si de efectele acestuia( pozitiva, negative); pe net sunt fel si fel de postari, dar nici una nu se poate compara cu o parere de doctor specialist.As dori sa incerc si eu produsul, deoarece in acesti 3 ani, spre rusinea mea rezultateale sunt nesemnificative.Mai mentionez ca nu vreau sa fac performanta, sa particip la concursuri, dar vreau ceva care sa "ma impinga de la spate" sa imi ofere un punct de plecare. Va multumesc!
Si daca se poate, un contact ceva pentru o consultatie la cabinetul dumneavoastra.

Utilizator11582438706

acum 4 ani

Daca dupa 3 ani rezultatele sunt nesimntificative atunci problemele nu sunt SUPLIMENTELE, ci modul tau de antrenament, modul tau de viata, alimentatia ta, te asigur de asta! Poti lasa un exemplu de antrenament aici, poate cineva mai experimentat te poate ajuta.

Utilizator11595021435

acum 3 ani

Postarea lui e veche de 8 ani si oricum se vede dupa ce a scris “natural mai putin cand a luat proteine” care sunt considerate natural oricum , deci este clar ca nu are cunostinte prea mult despre culturism si nutritie . Proteinele se pot lua din alimentatie daca ai cumva deficit atunci poti compensa cu un supliment. Anavar iti va da peste cap testosteronul in momentul in care te opresti si vei pierde parte din ce dobandit cu el.