Osteocare și Forcapil în același timp?

Suplimente nutritive

Postata de Anca cu 5 luni in urma.

Bună ziua!
Acum 3 săptămâni, am început un tratament cu Forcapil (pentru păr și unghii), deoarece am probleme cu caderea parului.
De câteva zile, iau și Osteocare, la recomandarea medicului, întrucât am o lipsă mare de calciu (acest lucru a fost stabilit în urma analizelor de sânge).
Forcapil iau 2 capsule pe zi (după-amiaza) , iar Osteocare iau o pastilă dimineața și una seara. Este în regulă să iau ambele tratamante? Precizez că nu am avut nicio reacție până acum, totul a fost bine. Dar fiind multe vitamine, nu sunt sigură dacă este în regulă.
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Inainte de a lua mai multe suplimente in acelasi timp, este intotdeauna recomandat sa consultati medicul sau farmacistul. Ei pot oferi cele mai bune sfaturi personalizate in functie de nevoile dumneavoastra specifice si de analizele de sange.

In general, Osteocare si Forcapil sunt doua suplimente diferite, unul fiind pentru calciu si celalalt pentru sanatatea parului si unghiilor. Cu toate acestea, exista unele vitamine si minerale care se gasesc in ambele suplimente, cum ar fi calciu si vitamina D.

Daca medicul dumneavoastra a recomandat ambele suplimente, probabil ca s-a asigurat ca acestea nu interactioneaza negativ intre ele sau cu alte medicamente pe care le luati deja.

Urmariti efectele tratamentului si daca observati orice reactii adverse sau schimbari neobisnuite, contactati medicul pentru a primi sfaturi adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic generalist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/cand-trebuie-administrata-vitamina-di_17571
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/calciul-suplimentele-de-calciu-si-importanta-lor_15209