nutritie-fitness

Suplimente nutritive

Postata de krlo91 cu 12 ani in urma.

Vreau sa-mi dezvolt masa musculara doar a pieptului. Am bratele mari si intrebarea este: Daca iau suplimente de proteine doar in ziua in care lucrez pieptul la sala are efect doar asupra pieptului sau proteinele se raspandesc in tot corpul? Nu vreau sa se depuna pe brate si picioare caci le am dezvoltate si nu vreau sa le maresc masa musculara, decat pe cea a pieptului. Deci se depune in special la pectorali sau nu?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

suplimentele proteice au niste indicatii clare : in infectii severe cronice, la pacientii tarati, in caz de casexie, malnutritie, imobilizari prelungite pentru un aport de aminoacizi.
o dezvoltare armonioasa necesita un regim alimentar echilibrat in cele 3 principii alimentare (glucide, proteine, lipide), si un regim de exercitii adecvat