Nodul

Suplimente nutritive

Postata de DanaDina cu 10 ani in urma.

Buna seara.Acum vreo 2 zile am observat la axila stanga un nodul mic si dureros.Am vazut ca unele doamne cu aceeasi problema au scris ca la dansele nu au p***ancis cu epilarea.La mine da...Ce poate fi?Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
daca nodulul este la suprafata pielii, este rosu si mai cald este posibil sa fie o infectie a glandelor sudoripare dupa epilare, care se va remite spontan sau va colecta transformandu-se intr-un furuncul si va necesita tratament local. Exista un deodorant natural din piatra de alaun cu efecte antiseptice si antibacteriene bune, puteti citi despre el. Daca nodulul este mai profund, se poate face pliu de piele la suprafata lui, este un ganglion, inflamat probabil tot dupa epilare si atunci este dureros, sau de alta natura, si de obicei nu este dureros. Daca este ganglion, trebuie urmarit. Daca nu dispare, creste in dimensiuni, sau apar si altii in une doua saptamani, consultati medicul de familie. Este bine oricum sa controlati singura sanii periodicprin palpare, inainte de baie pentru eventuali noduli.