Medrol si sarea

Suplimente nutritive

Postata de ividoilona cu 12 ani in urma.

iau medrol de 4gr si ma intreb daca am voie sa folosesc inlocuitor de sare

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in cazul tratamentului cu corticosteroizi, antiniflamatoarea nonsteroidiene este indicat sa aveti un regim alimentar hiposodat (fara a adauga sare suplimentare, fara muraturi; tineti cont ca alimentele in starea lor naturala contin clorura de sodiu,adica sare); se pot utiliza inlocuitor de sare (contin: clorura de potasiu , clorura de amoniu, glutamat de potasiu , acid citric , amidon de porumb ) pana la 3 lingurite/zi.

ividoilona

acum 12 ani

va multumesc frumos pt raspuns

Nan

acum 8 ani

Am facut tratament cu medrol, 1 luna si cateva zile . De 3 saptamani si ceva sunt umflat la fata, cat timp o sa mai stau asa ? Tratamentul l-am terminat acum 10 zile

niko

acum 12 ani

Si eu i-au medrol de 12 mg, nu am voie sare deloc?

ividoilona

acum 12 ani

daca cu medrol de 4gr e voie cu 12 nici atit!

Giani1234

acum 10 ani

Am luat medrol de 16 mg si lam terminal acum doua zile as putea sa mânca alimente fără sare?????

Giani1234

acum 10 ani

Pardon cu sare