L-Carnitin

Suplimente nutritive

Postata de Black Beauty cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Am auzit de acest supliment L-Carnitin. Ma intereseaza si pe mine ce efecte are si bune si rele, daca pe timpul alaptarii dauneaza cu ceva sau la cat timp dupa o nastere si alaptare se poate lua.
Multemusc!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

L- Carnitina prezintă ca efecte benefice următoarele:
1. produce o creştere accelerată a arderii grăsimilor
2. este utilă în creşterea performanţelor sportive
3. are capacitate antioxidantă semnificativă (deteminând relaxarea vasele de sange, astfel asigurându-se un flux mai bun de nutrienţi şi oxigen către organele vitale).
4. este utilă în boala celiacă, o afecţiune produsă de intoleranţa la glutenul din cereale.
5. este utilă în bolile cardiace
6. este utilă în tratamentului diverselor cancere (ex: în cazul cancerului la sân, putând diminua dimensiunea tumorii)
Ca şi efecte adverse ale administrării L- Carnitinei au fost remarcate în cazuri izolate simptome gastrointestinale uşoare, cum ar fi crampele abdominale, greaţa şi diareea. Nu au fost raportate cazuri de toxicitate prin supradozare cu L-carnitina.
Nu prezintă contraindicaţii în sarcină şi pentru alăptare

Carmen

acum 12 ani

Cred ca am gasit informatii despre L-carnitina pe www.vitamine-naturiste.com