excesul de fier

Suplimente nutritive

Postata de the_end cu 11 ani in urma.

se poate ca in decurs de un an de zile sa creasca fierul de 3 ori mai mult?
in analizele de anul trecut fierul era sub jumatate iar acum (peste un an de atunci) am fierul cu mult peste limita normala.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este posibil. Ar trebui sa faceti cateva investigatii suplimentare in acest sens: determinarea feritinei, TGP, TGO, GGT. Riscul fierului in exces este de a se depune in diverse tesuturi.

the_end

acum 11 ani

nivelul feritinei este perfect ,transferina totala este peste limita admisa

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Fierul seric poate varia chiar mai mult decat atat si nu intr-un an ci in decursul aceleiasi zile. E normal.