estrogen

Suplimente nutritive

Postata de raluca351 cu 12 ani in urma.

as dori sa stiu daca exista medicamente cu continut de estrogeni altele decat contraceptivele care din cate am inteles ar ajuta la dezvoltarea sanilor fara chirurgie estetica,iar daca am sterilet as putea lua aceste medicamente cu estrogen?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

estrogenii sunt hormoni sexuali feminini care se sintetizeaza in cea mai mare parte in ovare ( in foliculii ovarieni si in corpul galben) si intr-o cantitate mai mica in glandele suprarenale.
estrogenii se indica in amenoree (lipsa menstrei), ca tratament de substitutie hormonala in menopauza, in tumorile dependente de androgeni (cancerul de prostata), pentru inhibarea lactatiei, iar estrogenii sintetici intra in compozitia contraceptivelor orale.

Geo

acum 9 ani

Draga mea,estrogeni naturali contin cele 2 plante:mararul si lemnul dulce.
Deci ,te sfatuiesc sa consumi tinctura de marar si tinctura de lemn dulce.Eu sunt multumita!

Geo

acum 9 ani

Draga mea,estrogeni naturali contin cele 2 plante:mararul si lemnul dulce.
Deci ,te sfatuiesc sa consumi tinctura de marar si tinctura de lemn dulce.Eu sunt multumita!