este normal?

Suplimente nutritive

Postata de Mihaela842 cu 14 ani in urma.

Stiu ca intrebarea mea nu se adreseaza special acestui domeniu, dar nu am gasit un allt loc in care as putea sa o afisez. Prin urmare, in ultimele luni culoarea sangelui meu este foarte deschisa, aproape de orange. Ar trebui sa fiu ingrijorata? Este vreun semnal de alarma al organismului? Ce trebuie sa inteleg sau sa fac?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

mihaela

acum 14 ani

Sângele are culoare roşie. Aceasta se datoreşte, hemoglobinei din eritocite. Culoarea sângelui poate varia în condiţii fiziologice sau patologice. Sângele recoltat din artere (sânge arterial) este de culoare roşu-deschis (datorită oxihe-moglobinei) iar sângele recoltat din vene (sânge venos) are cu­loare roşu-închis (datorită hemoglobinei reduse). Când canti­tatea de hemoglobină din sânge scade, culoarea devine roşu-palid.