Despre GLUTATION

Suplimente nutritive

Postata de Maria10177423 cu 13 ani in urma.

Intrucat GLUTATIONUL se gaseste in cantitati apreciabile in organele interne ; rinichi, solina, pancreas, cornee, este recomandat sa consumam aceste organe cat mai des
si de la ce animale ar fi mai indicat avine , cabaline, porcine, etc.
Multumesc pentru raspuns
george

Raspunsuri (1)

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Glutationul este un tripeptid compus din cisteina, glicina si acid glutamic. Glutamil-cisteina din
alimente creste mai mult glutationul decat cisteina singura. Proteinele din zer precum
beta-lactoglobulina, albumina, lactoferina sunt foarte bogate in glutamil-cisteina.Corpul uman nu poate stoca aminoacizi, acesta fiind unul din motivele pentru care este necesara alimentarea cu proteina completa (continand toti aminoacizii). Nivelul proteic necesar poate fi atins mai usor folosind o proteina de calitate mare ( zer ) decat una de calitate mai mica ( carne, cereale ).Proteina din zer, creste deci nivelul de glutation.