Cat calciu pot lua?

Suplimente nutritive Galactozemie Boala whipple

Postata de Sophia M cu 12 ani in urma.

Am intoleranta la lactoza destul de severa, nu mananc absolut nimic ce contine lactoza. Nici fructe si legume, am si malabsorbtia fructozei.La analizele din sange nu mi-a iesit deficit de calciu, dar stiu ca trebuie sa suplinesc alimentatia mea foarte saraca. Intrebarile mele scurte ar fi: cat calciu (buvabil) pot sa iau intr-o saptamana sa zicem, incat sa nu-mi favorizeze nici calculii renali la care sunt predispusa? Care sunt substantele vitale din organism pe care sa le monitorizez prin analize sanguine? Am intrebat un nutritionist, dar nu am reusit sa plec cu o minima lista...Macar sa stiu ca fara potasiu, sau magneziu, sau sodiu sau etc sunt in pericol. Am 36 de ani, 1,73m, 53 kg. Multumesc mult!

Raspunsuri (4)

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Analiza minerala tisulara (analiza firului de par) poate stabili continutul a 36 minerale (inclusiv metale grele) din organismul dv. raportul dintre ele, lipsa sau excesul unor minerale, profilul metabolic In functie de rezultatul analizei poate fi stabilit un regim alimentar individualizat tinand cont de problemele de sanatate, de continutul de minerale si de grupul sangvin. Va fi stabilit si necesarul de minerale de care aveti nevoie.
Daca e sa vorbim de calciu deseori se intampla ca asimilarea calciului este blocata de alte minerale, el (Ca) fiind in exces si depuninduse acolo unde nu este nevoie de el.

Sophia M

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns.
Unde pot face aceasta analiza tisulara, in mod profesionist, in Bucuresti?

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Stimata Doamana,
Analiza propriu zis se face la un laborator din Italia, este un test de inalta precizie (Spectrofotometrie in emisie atomica). Interpretarea si recomandarile se fac si la cabinetul unde lucrez. datele de contact le puteti gasi pe sfatulmedicului.ro

Sophia M

acum 12 ani

Multumesc, am sa va contactez chiar maine.
Sanatate deplina va doresc!