Am nevoie de un ajutor!!!

Suplimente nutritive

Postata de Cristiano1989 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!!! Eu sunt un fotbalist de 16 ani si as dori sa stiu ce mi-ati recomanda sa mananc dimineata ac***a in vedere faptul ca eu alerg 10 km in 1 h.Deci ce imi recomandati sa mananc inainte de antrenament, ca sa pot sa alerg cei 10 km!!!Va rog frumos sa-mi dati un raspunus cat se poate de serios si de responsabil.Va multumesc!!!

Raspunsuri (5)

ionica

acum 14 ani

Daca alergi dimineata nu ai nevoie de mancare. La pranz poti incerca sa-ti faci un suc de mere, de portocale, de legume, de fructe, apa, milk shake, lapte, sandvisuri (carne, peste sau pasare), o cana cu supa, legume, paine, batoane de fructe, smochine, mere, banane, stafide...Daca ai vre-un meci, trebuie neaparat sa eviti mancarea gatita, cartofii prajiti, hamburgerii si carnatii. Spor!!!

bobo

acum 14 ani

are 16 ani doamna.e in crestere.ARE nevoie de alimentatie corecta mai ales ca face sport de performanta

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

Inainte de efort fizic intens se recomanda consumul de alimente bogate in carbohidrati cu eliberare lenta (de ex: paine, paste fainoase, cartofi, orez). Aceste alimente trebuie consumate cu cel putin 30 de minute inainte de efort. Prin eliberarea mai lenta a energiei aceste alimente ajuta organismul sa faca fata solicitarilor fizice intense. Atentie - foarte importanta este hidratarea atat inainte cat si dupa efort!

asdera

acum 14 ani

Nutridrink

loredana_p

acum 13 ani

foarte corect ce a spus domnul doctor al site ului ..mai mult decat atat in timpul alergarii daca poti bea un lichid cu electroliti, care sa inlocuiasca pierderea de minerale din organism si automat sa compenseze si deshidratatrea ar fi super!
spor la treaba!