Usturimea ochilor si dureri ale cefei

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Eu_Cris cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

De ceva vreme, cam de o luna de zile simt o presiune in spatele gatului (la ceafa) si de cate ori imi rotesc capul pocneste, ma ustura ochii si cateodata am ameteli usoare(nu stare de lesin, doar ameteala). Lucrez la birou, iar PC-ul este pozitionat chiar in dreptul ochilor, adica nici mai sus, dar nici mai jos. Nu am simptomele acestea in fiecare zi. Aveti idee de la ce ar putea fi?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 13 ani

De la coloana cervicala. Ar fi bine sa faci un control la neurologie si o radiografie de coloana cervicala. Din cand in cand, opreste lucrul si cateva minute fa cateva exercitii de rotire a capului, fata- spate, rotire staga-dreapta,pe un umar si celalalt, etc. Chiar daca la inceput este mai greu, cu pocnituri si durere, incet, incet isi da drumu,inclusiv durerea se micsoreaza. Pentru ochi, priveste cateva minute in departare.

Eu_Cris

acum 13 ani

Va multumesc pt. sfat! Toate cele bune!

Danut Bran

acum 12 ani

Atentie la encefalite herpetice !!!!!!!! Herpex-Simplex !!!! imflameaza atit encefalul cat sii ochii : Keratita-Herpetica......