Sunt mereu obosita

Stresul si sindromul de oboseala cronica Hemoglobinopatie

Postata de ANA-MARIA2897306 cu 14 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati!
Dorm cam 9 ore pe noapte in fiecare seara, iar dimineata ma trezesc mai obosita decat seara.
Am hemoglobina 9.8, vreau sa stiu daca ma paste vreun pericol. Am facut o cura de fier o perioada dar nu s-a ameliorat starea de oboseala.
Alimentatia este cat de cat sanatoasa, doar ca nu ma pasioneaza carnea deloc, pur si simplu mi se pare ca miroase a sange si nu o pot manca.
Ce trebuie sa fac? Vreau sa concepem un bebelus, iar pana acum nu am avut rezultate. Au cele 2 lucruri legatura?

Raspunsuri (10)

Adrienne

acum 14 ani

Hemoglobina mica este urmare a unei anemii. Dar aceasta anemie nu se datoreaza doar lipsei de fier [ai facut " sideremia " ?] ci si unei lipse de B12 sau acid folic. Este bine sa vezi ce fel de anemie ai, apoi sa urmezi un tratament prescris de medic, urmat de o analiza de control........Iar carnea de porc nu are nici-o legatura cu anemia, recomandat este ficatul. Nici intarzierea venirii bebelusului nu poate fi pus pe seama anemiei........Multa sanatate !

elena

acum 14 ani

Lipsa magneziului da o stare de oboseala. Exista MagneB6, foarte bun pt aceste stari

colnago

acum 14 ani

Iti recomand un tratament cu Tahitian Noni juice, pe mine m-a ajutat, inainte sa consum acest produs si eu ma trezeam dimineata mult mai obosit decit inainte de culcare.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Orice anemie trebuie investigata!! Ati fost diagnosticata cu anemie prin deficit de fier?? De ce ati luat fier?! Nu stim ce tratam. Pot fi o serie de cauza a hemoglobinei scazute - hemoglobinopatie, anemie prin deficit de fier, anemie sideroblastica, etc..

ANA-MARIA2897306

acum 14 ani

Buna ziua, nu am fost diagnosticata astfel. in urma unei operatii, doctorita mi-a prescris fier si mi-a spus ca am hemoglobina atat cat am spus si mai sus. Nici macar nu mi-a spus daca e normal sau daca sunt anemica, eu nu am de unde sa stiu. Singura investigatie suplimentara pe care mi-a recomandat-o a fost de betathalasemie (nu stiu daca este corecta denumirea).

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In acest caz trebuie sa fiti investigata intr-o clinica medicala/ medicina interna/ hematologie pentru precizarea diagnosticului.

Elena Albu

acum 14 ani

Insistati la doctorul specialist asupra unei medicatii care sa aduca hemoglobina in valorile normale. Referitor la alimentatie trebuie sa includeti spanacul, ficatul de vita/pasare, carne de vita/porc la gratar, vin tonic, legume si fructe crude, suc de sfecla rosie (cruda). In cazul in care nu insistati si nu respectati cele de mai sus puteti sa va imbolnaviti grav de leucemie.

viovictoria

acum 14 ani

Buna,
Pentru anemie este foarte buna o cura (cateva luni) cu sfecla rosie ...adica , cateva luni sa mananci zilnic si salata de sfecla rosie. Eu asa m-am refacut dupa o operatie din care iesisem cu 7 hemoglobina. Acum am 14. Oboseala poate fi din mai multe cauze , cel mai bine e sa consulti un medic bun.Sanatate !

bolea oana

acum 10 ani

mă trezesc foarte obosită dimineaţa şi nervoasă. Ce să fac?

viovictoria

acum 10 ani

buna-daca aceasta stare persista, deoarece cauzele oboselii pot fi mai multe, ar trebui sa va faceti analizele complete de sange si apoi in functie de rezultate sigur exista si solutii.....