Stres

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de deac.a cu 12 ani in urma.

Ma simt foarte stresata ma enervez foarte repede pe oricine din aproape orice uneori am impresia ca nu mai suport pe nimeni nu pot dormi noptile sunt foarte agitata am impresia ca ma doare tot corpul si sunt foarte slabita.Ce se intampla?

Raspunsuri (3)

Liviu

acum 11 ani

deac.a a scris: "Ma simt foarte stresata ma enervez foarte repede pe oricine din aproape orice uneori am impresia ca nu mai suport pe nimeni nu pot dormi noptile sunt foarte agitata am impresia ca ma doare tot corpul si sunt foarte slabita..."

Rasp.: Relativ putini ajung intr-o mai adanca dezbinare cu ei insisi (acolo unde nevoile exterioare sunt multe, conflictul nu poate ajunge la o tensiune dramatica, din lipsa de energie). Dar, proportional cu siguranta sociala, creste nesiguranta psihologica, la inceput inconstient, provocand nevroze si apoi constient, ducand la certuri, despartiri, divorturi s.a.

deac.a a scris: "... Ce se intampla?"

Rasp: Procesele de constientizare, in general, presupun eforturi atat de mari din partea omului, incat el prefera in orice conditii simplul, chiar daca nici macar nu e adevarat. Iar daca e macar pe jumatate adevarat, ii cade prada - asa cum spunea cineva. De fapt, majoritatea covarsitoare a oamenilor nu-si aleg calea proprie, ci aleg conventia. Ca urmare, nu se dezvolta ei insisi, ci dezvolta o metoda si totodata ceva colectiv, in detrimentul deplinatatii proprii.

Liviu

acum 11 ani

deac.a a scris: "Ma simt foarte stresata /..."
____________
Rasp.: (Despre cele doua tipuri de stres), vezi si: //sfatulmedicului.ro/comunitate/anxietatea-si-fobiile/senzatia-de-nod-in-gat_42940

RADU1978

acum 11 ani

De o problema asemanatoare m-am lovit si eu cu putin timp in urma pana ce am descoperit terapiile audio de la http://www.brainsync.ro/. Dupa ce am inceput terapiile audio sunt mai sigur pe mine si mental mult mai bine