Stres

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de geta269354 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.De aprox. 2 sapt ma simt f obosita,am mereu senzatia ca ma alearga cineva,sunt f nervoasa si am mereu un nod in gat.Mentionez ca sunt mama a doi copii cel mai mare are 3 ani si alaptez tot de 3 ani fara intrerupere.Cum ar trebui sa procedez sa pot iesi din aceasta stare.Am luat timp de 10 zile calciu 1000mg si magneziu 300mg la indicatia medicului de familie.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Psih. Nicolae Nedea

acum 12 ani

Buna seara,
daca aceste lucruri se intampla de 2 saptamani atunci pare a fi vorba doar de stres.
Adica factorii externi(evenimente, situatii) sau interni (ganduri, interpretari) depasesc posibilitatile organismului de a face fata in acest moment.
Exista evenimente care au aparut in aaceasta perioada si care sunt foarte solicitante.
In principiu aceste evenimente sau provocari din ultima vreme trebuiesc eliminate.
Daca nu reusiti sa le depistati singura inseamna ca aveti nevoie de un psihoterapeut care sa va ajute.Daca le depistati le puteti elimina si simultan incercati sa va relaxati suficient.
Toate cele bune!

Adrienne

acum 12 ani

Ca + Mg + Zn + D3, cutie cu 30 de comprimate de la Laboratoarele Remedia. Se iau cate 2 cpr/zi ,macar o luna de zile.

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

incercati o psihoterapie