Spasme in somn, contractii involuntare

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de mihai2k cu 9 ani in urma.

Buna ziua, prietena mea are un fel de spasme in timpul somnului. Din momentul in care adoarme i se contracta foarte putin pe rand, picioarele si degetele. I s-a spus ca are carente de calciu, ar putea fi asta o cauza?

Raspunsuri (3)

ahsgs

acum 9 ani

Calciul asta e acuzat pt orice si in cazuri prea rare este responasbil pt anumite simptome,dar asta se intampla pt ca pacientii inghit galusca si pe de-o parte le convine cel putin au un diagnostic.Spasmele acestea apar la trecerea corpului la o stare de agitatie la o stare de relaxare brusca si se intampla in general la pers anxiose sunt spasme hipnagogice daca apar la adormire nu reprezinta nimic grav ci majoritatea pers experimenteaza senzatiile acestea de-a lungul vietii insa daca are un program dezordonat se intampla ceva mai des si devin deranjante,dar n-are treaba cu calciul si nici grav nu este .

mihai2k

acum 9 ani

Ea nu stie ca are aceste contractii, deci nu sunt deranjante in timpul somnului. Ideea este ca le are de ceva timp si se manifesta in timpul somnului, iar dupa niste analize a reiesit ca ar avea carenta mare de calciu.

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 9 ani

Draga Mihai,
Creierul uman gestioneaza o multime de procese, in mod inconstient, fara ca noi sa fim in control, mai ales in timpul somnului. Pot aparea diferite reactii, mai ales in perioade, stresante, de anxietate, de furie, in situatii afective dificile, esecuri, dificultati profesionale, sau chiar in perioade aparent calme.
Este necesara discutia cu un psihoterapeut pentru a identifica aceste situatii si a clarifica adevaratele cauze .
Deasemenea poate incerca cateva sedinte de terapie access bars,care este o tehnica de eliberare a stresului, a blocajelor emotionale, mentale si fizice, cu rezultate de exceptie.
Cu respect,
Psihoterapeut Marina-Lucica Balea