Probleme cu inima ?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Utilizator11566832801 cu 4 ani in urma.

Bună ziua! Am 18 ani și de 4 ani am niște simptome foarte ciudate care mă îngrijorează. În cea mai mare parte a timpului am pulsul foarte mare peste 90 bpm, câteodată ajunge și la 180 bpm. Îmi vine de multe ori să leșin, amețesc, mă doare mana stânga și pieptul, am o stare de confuzie. Am fost de 2 ori la urgente și în urma ekg-urilor nu a reieșit ca as avea ceva. Am făcut și o ecocardiografie și inima e perfecta. Eu sunt o fire care se stresează foarte ușor și mă gândesc că asta ar fi cauza. Însă sunt momente și când sunt complet calma și tot am aceste simptome. Nu știu ce sa fac îmi este frica sa nu fac infarct sau stop cardiac. Menționez ca nu fumuz, nu beau alcool, sucuri. Mi-aș dori să-mi dați un răspuns ce ar putea fi?

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, va recomand sa mergeti la un medic internist care sa conduca invetigatiile necesare - eventual adresati-va unui medic cardiolog foarte bun care sa va recomande testul numit "proba de efort"; si faceti si din sange analiza: dozare de vitamina D3!
Toate cele bune!