Parere despre tulburare mental-digestiva

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de gogdog cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Cu ce m-ati putea sfatui in urmatoarea problema. Simptomele seamana cu colonul iritabil pe cale psihica. Doar ca colonul iritabil mai are si alte simptome gen dureri, balonari, etc.
Am urmat argiloterapie dar nu s-a ameliorat nimic. Stiti ca argila albastra poate vindeca orice boala de stomac, infertilitate, etc. Dupa cum spuneam, de vreo 2 ani dar nu incontinuu am probleme cu "scaunul" mai ales in primele ore ale zilei. Orice neliniste, gand, sau ca trebuie sa fac ceva "afecteaza" stomacul.
Iar daca nu trebuie sa merg la toaleta, e senzatia aceea. Am facut analize, a iesit doar ca ficatul e putin "marit", ceea ce poate afecta digestia intr-o mica masura. Efectiv dimineata nu pot sa mananc mai nimic, nici macar ceva usor. Cred ca psihicul e problema, prea mare legatura intre minte si stomac. Bineinteles, asta imi afecteaza activitatile zilnice. Ce m-ati sfatui sa fac sau sa iau? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Miruna

acum 11 ani

Incearca zeolit lichid sub forma de picaturi. Este foarte bun si eficient in probleme digestive

gogdog

acum 11 ani

Mda, dar e mai mult pe cale psihica, cand nu am nimic (pofta de viata), nu am probl cu scaunul. D-aia nici argila nu si-a facut efectul. Nu e nimic la stomac, intestin. Am tot facut investigatii. Trebuie rupta legatura intre minte si stomac.