oboseala

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de m@d@19 cu 13 ani in urma.

Uneori ma simt foarte obosita si nu mai am putere in maini si in picioare si ma ia o teama de moarte.foarte des mi se intampla sa nu gasesc nici un sens vietii si de asemenea am stari de nervozitate si as vrea sa scap de problemele astea.v-as multumi din suflet daca m-ati putea ajuta.

Raspunsuri (9)

Psih. Preda Antoaneta

acum 13 ani

Buna seara. Cred ca un prim pas ar fi sa mergeti la doctorul de familie. El va poate indruma catre un specialist. Aceste probleme pot avea cauze fiziologice multiple. Este important sa eliminati cauzele fiziolegice.

m@d@19

acum 13 ani

credeti ca ar trebui sa fac terapie sau un tratament medicamentos?pentru ca e foarte greu sa fi mai tot timpul obosit sau sa fi tot timpul cu teama ca ai putea muri.va multumesc anticipat

Psih. Preda Antoaneta

acum 13 ani

Aceste simptome pot aparea si ca un semnal de alarma ca ceva din sistemul endocrin nu functioneaza la parametri normali. Mergeti la medic. Este un punct de plecare .
Dipa ce vor fi eliminate cauzele fiziologice se poate discuta si de un psiholog.

Psih. Claudia Radu

acum 13 ani

Buna ziua. In ceea ce priveste oboseala si lipsa de putere in maini si picioare este necesar sa mergeti la medicul dumneavoastra pentru a elimina o cauza fiziologica. Apoi, va puteti adresa unui psihoterapeut pentru a va ocupa de teama de moarte si de sensul vietii dumneavoastra deoarece este un subiect complex ac***a in vedere ca nu exista un scop general al tuturor ci fiecare il are pe al sau, acesta din urma modificandu-se in functie de variabile multiple.
Mult succes va doresc. O zi buna.

Sorina

acum 13 ani

http://www.puremed.ro/ArticleFull.asp?id=

Cristina

acum 13 ani

Buna!
Numele meu este Cristina. Si matusa mea sufera de oboseala cronica. Am cautat si am descoperit intr-un final o clinica medicala care ne-a ajutat. Ea urmeaza un tratament de ozonoterapie combinat cu vitaminoterapie. Se vad ameliorari...deja somnul i s-a imbunatatit...si se simte mai energica...

Sper ca te va ajuta si pe tine.Asta este site-ul clinicii: www.puremed.ro.

Sanatate multa!

PSH IOANA PANCULESCU

acum 13 ani

recomand cu caldura sa va duceti direct la psiholog

Alina

acum 13 ani

Sotul meu se simte obosit de cateva saptamani, cam doua mai exact. In aceste 2 saptamani a dormit exagerat de mult, ceea ce el nu facea inainte, dar mai rau e in ultimele 3 zile cand a dormit foarte foarte mult, si cu toate astea imi spune ca ii este foarte somn. Probleme cu greutatea nu are, e cam slab, dar orice ar face nu se ingrasa, abuz de medicamente nu face, e fumator si in somn sforaie. Care ar putea fi cauzele si ce as putea face in cazul asta?

Andreea

acum 13 ani

La fel sunt si eu, mi se inmoaie miinile si picioarele de la genunchi in jos.Dar, ATENTIE !!!!
NUMAI IN CONDITII DEOSEBITE DE STRES. Si dupa mine e normal, ca doar nu sunt superman.
Sa ramai fara slujba, si eu si barbatul meu, sa ne scoata banca afara din casa, si cu un copil mic, avem rude care ne urasc si ne-ar face mai mult rau decit bine, ahhh si eram sa uit sotul meu face si tratament cu interferon.
Cum naiba sa nu-ti vina sa cazi jos? Degeaba fac eu tratament contra hipotiroidiei, ca in astfel de conditii cred ca si celui mai specialist psihiatru i s-ar inp***a picioarele sa vada ca dupa ani de studii, toul se naruie vazind cu ochii si nu ai ce face decat sa spui: ma apuc tiris , cu uneltele stricate sa incep a recladi, si probabil intr-o zi voi fi un om.