mana dreapta amortita

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de mariana807 cu 14 ani in urma.

De ceva timp imi simt mana dreapta amortita. Aceasta se intampla oricand in timpul zilei dar de cele mai multe ori cand sant in fata calculatorului si tin mouse-ul mai mult in mana . Am luat de ceva vreme medicamentul Piracetam la indicatia unui ORL-ist si parca am impresia ca aceste simptome au aparut de cand am luat medicamentul.Ciudatenia mare este ca imi amorteste mana si in perioade in care nu iau medicamentul .Nu am probleme cu tensiunea, inima , credeti ca poate fi o pozitie incorecta la calculator, desi nu petrec mai mult de 2-3 ore zilnic in fata acestuia?

Raspunsuri (41)

Psih. Anisia Popa

acum 14 ani

Din relatarea facuta, inteleg ca in absenta unei afectiuni fizice determinata de o boala, este posibil ca amorteala sa fie determinata de o pozitie incorecta la calculator sau neadaptarea inaltimii dintre masa si scaun.

Vlad

acum 10 ani

Buna ziua. Am facut o infectie urinara, mi s-a spus ca am Orhita, am luat niste tratament cu un antibiotic numit Cuminol. Dupa 3 zile de antibiotic am inceput sa am furnicaturi la buricul degetelor, dupa care am simtit o amorteala a mainii drepte.
Mi s-au prescris niste vitamine, neuromultivit, nu mi-au mai amortit degetele asa tare dar mana este inca sp***a fata de stanga, amortelile revin poate de 2 ori pe zi. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
A mai avut cineva simptome asemanatoare? Stiti cat ar putea sa dureze efectele adverse de la antibiotic?

birgauan vasile

acum 14 ani

mie-mi amorteste mana stanga,uneori si dreapta.in urma testului RMN s-a stabilit ca din cauza coloanei--spondiloza cervicala-- id.tm.tm88 si cu ce pot te mai sfatuiesc,caci eu de cativa ani am aceste probl.similare

camy_camy201

acum 12 ani

mie imi amorteste mana dreapta in somn si cand ma trezesc nu o mai pot misca,oare ce am ?

popa feliciana

acum 11 ani

eu ma confrunt de 1an jumate cu aceiasi problema am fost si am facut multe controluri si nimic si vreau sa precizez ca locuiesc in germania si aici sunt medici specializati si nu mi gasesc nimic daca reusesti sa dai de leac sa mi lasi si mie te rog scris ...multumesc

MembruMobileApp1493185922

acum 7 ani

Si eu am aceeasi problema. Momentan ma tratez cu Lyrica, cu un antiinflamator (pe care-l suportati: Ketonal sau Curcumin 95 c3 complex. Pe acesta din urma nu l-am luat. E natural.) si Alanerv. Starile s-au ameliorat. Sa vedem dupa tratament cum e situatia. E vorba de un nerv deranjat care creeaza asemenea stari. Multa sanatate.

patts

acum 12 ani

eu simt cum nu am forta in mana dreapta si cand merg nu stiu cum sa o tin, e un sentiment ff ciudat.. poate suna banal dar mie mi''e frica

alexandra

acum 12 ani

mi s-a intamplat de multe ori sa ma trezesc cu mana dreapta sa n-o mai simt,nu stau pe ea..efectiv parca nu-mi mai circula sangele,nu-mi explic,dati-mi un raspuns va rog

mirela

acum 12 ani

si mie mi-a amortit azi mana dreapta de la cot in jos si mi s-a racit fata de mana stanga. probleme cu inima nu am. sper sa fie de la spondiloza cervicala. aaaaaa....... si inca ceva ... s-a innourat. poate de acolo

cornelia dobre

acum 11 ani

imi este p***a amortita la mina dreapta si ma doare continu

gabi

acum 11 ani

si eu trec prin aceeasi chestie..numai ca la mine este vorba de mana stanga..am avut atacuri de panica si inca mai am...si tot timpu am impresia ca mi se intampla ceva rau ca imi amoarte mana stanga ca ma doare..desi chiar ma doare cineva mi-a zis ca e de la reumatism..desii am 23 de ani

Anamaria

acum 11 ani

Aceeasi senzatie o am si eu...atacuri de panica si amrteli mana dreapta si piciorul drept! te-ai tratat in vreun fel? ai scpat de problema asta ?

Vlad

acum 10 ani

SAlut. Am facut o infectie urinara, mi s-a spus ca am Orhita, am luat niste tratament cu un antibiotic numit Cuminol. Dupa 3 zile de antibiotic am inceput sa am furnicaturi la buricul degetelor, dupa care am simtit o amorteala a mainii drepte.
Mi s-au prescris niste vitamine, neuromultivit, nu mi-au mai amortit degetele asa tare dar mana este inca sp***a fata de stanga, amortelile revin poate de 2 ori pe zi. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
A mai avut cineva simptome asemanatoare?

mariana807

acum 11 ani

De fapt amorteala mainii drepte se datora unei spondiloze cervicale netratata la timp . acum deja e mai bine,dupa tratamente cu antiinflamatoare si fizioterapie.Deci, aveti grija!!!

nicoleta ionel-braila

acum 11 ani

si mie mi-a amortit mana dreapta si ma cam sperie chestia asta. mi-e frica de o paralizie. asa a patit o vecina. eu am reumatism si discartroza cervicala. oare sa fie de la aceasta boala si din cauza vremii? e a doua oara cand imi amorteste mana dreapat

Razvan

acum 11 ani

Imi armoteste mana Dreapta sa fie oare DIN causa munci ca lucreaz in -15 grade zilnic 8 öre Si foarte mare stresu aicea
Nu is in romania nu pot sa merg aicea la un control Pt ca nu am acte si nici adresa de 3saptamani imi amorteste si DIN ce in ce mai tare een ceva grav sau?

arhimania

acum 11 ani

www.arhimania.ro Comunitatea studentilor arhitecti, designeri si urbanisti din Romania

[email protected]

acum 11 ani

da de ceva vreme , mana dreapta amorteste, dar numai noaptea ,cu inima nu am probleme,dar sigur este de la spondiloza cervicala, dar am facut fizioterapie si tratament antiinflamator,acum 5 luni, doar dupa 6 luni mai ai voie la fizoiterapie,sanatate va doresc,si hai sa fim mai curati sufleteste,sa l invitam pe dumnezeu in viata noastra, ptr ca doar el, ne va vindeca de orice boala .. carmen ploiesti

ana

acum 10 ani

si mie imi amorteste mana dreapta dar n am fost la medic

nicoleta

acum 11 ani

nu stiu de la ce dar imi amorteste mana dreapta foarte des , si cand folosesc tacam de bucatarie orice , in orice moment al zile , cu tensiunea stiu k aveam probleme de mica . nu stiu ce sa mai fac .-

Pag 1 din 3