distonie neurovegetativa?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de tonescu cu 12 ani in urma.

buna seara. va rog sa ma ajutati si pe mine.Sotul meu are urmatoarele simptome; stransori in piept, nod in gat, tahicardii, oboseste din orice, palpitatii, stari de nervi si a avut de cateva ori si tuse cu sange asta acum recent. Cand a fost la doctor i-au dat diagnosticul de distonie neurovegetativa. acum ia distonocalm si magnerot dar durerile in piept si oboseala nu trec. va sa-mi dati si mie niste raspunsuri

Raspunsuri (4)

mary

acum 12 ani

distonia neuro -vegetativa este un diagnostic modern in cazul unor stari de suprasolicitare nervoasa ,stresanta adica nu prea m-as baza mai degraba v-as recomanda un consult la plamani in cazul tusei cu sange si a apasarii in piept .poate fi o urmare a unei viroze ,gripe ,bronsita dar medicul pneumolog stie mai bine daca totul este ok va va recomanda unde sa mergeti .nu ar strica si niste analize de sange si un consult la cardio .sanatate

tonescu

acum 12 ani

multumesc pt raspuns, dar la cardiolog a fost si a spus ca nu are nimic, duca care l-a trimis la endocrinolog si acolo iarasi nu i-a gasit nimic. MULTUMESC

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru tusea cu sange, ar trebui o evaluare pneumologica (examninare fizica, radiografie, teste de sange). Ar trebui exclus si o afectiune endocrinologica (hipertiroidie). daca este exclusa orice afectare organica, anxietatea poate fi controlata printr-un tratament prescris de medicul psihiatru.

sseevvaa3

acum 10 ani

va rog ffr sami ziceti si mie ce am(am tot aceste simptome fara tuse cu singe si aciditate la stomac, cand am situatii stresante am dureri in stomac, mi se taie rasuflare si nu pot concentra vederea)dupa ultimul caz ma simt foarte rau am avut o situatie dupa care sa inceput mai grav,de obicei ridicam 7 etaje in fuga intr-o zi leam ridicat in fuga si am avut respiratie grea si o frica d atunci nu pot deloc face efort fizic si am oo frica mare. va rog sa ma ajutati cu un sfat ca sunt disperat si ma izolez de toate