daca ma poate ajuta cineva???

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de jilik cu 12 ani in urma.

De circa 4 luni am o stare generala de neliniste ,in urma unei cresteri de tensiune 16/10 am fost la un medic cardiolog care mi-a spus ca nu am nimic la inima am facut in saptamana aceea 4 EKG care au iesit bine ,am fost dupa aceea la medicul de familie care mi-a spus ca este o stare anxioasa si mi-a recomandat sedativ pc si mi-a introdus 4 ace in urechea stanga (Auriculoterapia) m-am simtit binisor tensiunea a revenit in limite normale atingand 13/8 dupa cateva zile am inceput sa ma trezesc dimineata cu un auz extrem de fin in urechea stanga fiecare zgomot creeand un disconfort precum si furnicaturi la mana stanga si o intepatura (apasare ) in piept starea de neliniste a revenit nestiind ce se intampla cu mine nu mai stiu ce sa fac si la cine sa ma duc Am impresia ca inebunesc Va multumesc anticipat

Raspunsuri (20)

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

incepe o psihoterapie

Mihaela22120678

acum 12 ani

mergeti la psiholog sau la psihiatru! sanatate!

DA!!!!!

acum 12 ani

Incepe ''''''''o psihoterapie''''''''. O psihoterapie - doua psihoterapii??

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

da..o psihoterapie cognitiva sau o psihoterapie psihanalitica ,,exista mai multe feluri ,,o terapie personala

jilik

acum 12 ani

Va multumesc dar credeti ca este ceva grav ??? sau se poate vindeca

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

grav este ca nu te simti tu bine ,nu diagnosticul e grav ,,,psihicul se vinda cand i se ofera un spatiu protejat si liber in care sa se desfasoare
intra pe copsi si alegeti un psiholog

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

grav este ca nu te simti tu bine ,nu diagnosticul e grav ,,,psihicul se schimba cand i se ofera un spatiu protejat si liber in care sa se desfasoare, suntem in continua schimbare si dezvolare

intra pe copsi si alegeti un psiholog

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

ai incredere in resursele tale si vei reusi sa treci acest hop din viata ta

viorel50

acum 12 ani

Tasteaza pe Google `` Rusova Veche apa miraculoasa sau, izvor miraculos`` . Daca ai posibilitatea te duci si iti iei periodic cateva bidoane. Apa nu costa nimic. Consumi in fiecare dimineata pe stomacul gol un pahar mare de apa apoi peste zi cand tie sete./.
Te rog sa revii sa ne spui cum te simti.

jilik

acum 12 ani

Multumesc tuturor pentru sfaturi
de o saptamana incerc un "tratament " o cana de suc de mere cu morcovi in fiecare dimineata pe stomacul gol 14 zile apoi pauza 7 zile si din nou 14 zile .M-am gandit ca nu are ce sa-mi faca rau si de aceea l-am incercat dimineata ma trezesc normal fara acel auz fin tensiunea este buna ,starea de furnicaturi pe mana dreapta nu a disparut , dar cel mai mult ma bucura faptul ca au disparut acele ganduri negre pe care le aveam si care ma speriau stiu ca trebuie sa inving acea stare si ca numai de mine depinde acest lucru
Multumesc doamnei doctor si am sa va urmez sfatul ducandu-ma si la o psihoterapie ca nu am nimic de pierdut
Trebuie si stiu ca voi reusii sa trec peste acest hop pentru mine si familia mea
Va multumesc

jilik

acum 12 ani

dupa ce m-am simtit bine 1 luna ,scapand si de acele intepaturi de pe mana dreapta si crezand ca in sfarsit am scapat de acele simptome iata ca ieri in timp ce eram la lucru intr-o dispozitie buna fara a fii stresat in vreun fel dintr-o data mi-a venit in minte gandul ca mi-ar fii rau , am inceput sa transpir palmele erau umede iar bataile de inima accentuate m-am gandit ca totul este in mintea mea si am inceput sa respir adanc m-am linistit dupa cateva minute dar acum ma tem de reaparitia acelei starii
Acesta a fost un atac de panica ?????
daca ma poate indruma cineva catre un pshihoterapeut din Ploiesti sau Campina si cu un nr de tel la care sa ma programez
Va multumesc

alin zimta

acum 11 ani

starile care le ai tu le am si eu de 2 ani...o sa treci peste ele dar nu definitiv iun curand...pe mine ma dispera...nu mai stiu ce sa fac =)))

Mihaela22120678

acum 12 ani

da, pare a fi un atac de panica

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

ti-am spus cel mai bine este sa intri pe www.copsi.ro Personal nu cunosc un psihoterapeut in Ploiesti

jilik

acum 12 ani

la d-voastră ma pot programa ???

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

imi pare rau ,eu am cabinetul in Bucuresti

jilik

acum 12 ani

nu conteaza eu sunt din Baip***a , Prahova nu sunt decat 60 km
vreau sa stiu daca puteti si doriti sa ma ajutati
vreau sa scap definitiv de aceste stari
Va multumesc

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

eu m-as pune intrebarea de ce sa faci acest sacrificiu ( sa strabati 60 de km)..?am aceasta nevoie?
Cel mai bine este sa iti gasesti in Ploiesti un psihoterapeut,Nu se stie daca vei face una sau doua sedinde pe saptamana.O terapie necesita timp.

Gabriela SARAPATIN

acum 12 ani

Buna ziua,

In cazul in care va doriti sa consultati un psiholog din Ploiesti, va pot recomanda o colega specializata in psihologie clinica, psihoterapie si medicina complementara. Are cabinetul in Ploiesti.

Imi puteti scrie pe e-mail [email protected]

Toate cele bune,

Gabriela SARAPATIN
Psiholog
Psihoterapeut in formare - Facultatea de Psihologie - Universitatea Bucuresti

MoreOfYou

acum 11 ani

poti sa incerti o terapie cu programe audio de la www.moreofyou.ro.si iti garantez ca iti vei rezolva problema